MINDFULNESS MEDITÁCIÓ

Fotó fent: Havasi Gábor

"The real meditation practice is how we live our lives from moment to moment to moment."

- Jon Kabat-Zinn

A mindfulness meditáció olyan mentális állapotként definiálható, amely az itt és mostra való teljes fókuszálást foglalja magában, és amely során ítélkezéstől mentesen vehetjük tudomásul a gondolatainkat, érzéseinket és érzékszervi tapasztalatainkat. A mindfulness meditáció olyan lelki gyakorlat, amely ha rendszeresen műveljük, segít visszatalálnunk legbelső erőforrásunkhoz. Út közben megtanuljuk, hogy hogyan alakítsunk ki jó baráti viszonyt tulajdon elménkkel, megbékélve annak változatos tartalmaival, minek eredményeként zavartalanul élvezhetjük a tiszta létezés minden pillanatát. A mindfulness technikák különfélék lehetnek, de általánosságban a mindfulness meditáció légzésfigyelést és a test és elme állapotainak tudatosítását foglalja magában. A mindfulness meditáció nem igényel különösebb kellékeket vagy extra előkészületet (nincs szükség gyertyára, füstölőre stb ). Kényelmes ülőhelyre lesz szükség és Rád.


Miért van olyan nagy jelentősége a légzésnek

a mindfulness meditációban?

A légzésünk egész életünkben elkísér minket, és megnyugtató biztosítéka annak, hogy életben vagyunk. A légzésen keresztül kapcsolódik össze kinti és benti világunk. Lélegzetünk áramlásának figyelése a legközvetlenebb horgony a jelen pillanathoz, vagyis hogy "magunkhoz térjünk", ha "magunk alatt vagyunk", netán "elmentek nálunk otthonról". Bár egyszerűnek tűnik, a benne rejlő távlatok határtalanok, így nemcsak a kezdők gyakorlata.

"Maga Buddha tanította azt, hogy a lélegzetben minden megvan, amire valaha is szükségünk lehet az emberi természetünk teljes spektrumának - különösen a bölcsesség és együttérzés képességének - kifejlesztéséhez". - írja Jon Kabat-Zinn Az éber figyelemről örök kezdőknek című könyvében.

Mindezt egyre több modern tudományos kutatás is alátámasztja. 

A mindfulness meditáció áldásos hatásai 

Fotó fent: Pixabay

Alvásminőség javulása

Stresszel való megküzdés

Magányosság érzés csökkentése időseknél

Negatív érzések feloldása

Figyelmi és koncentrációs képességek javulása

Krónikus fájdalom csökkentése

Depresszióba való visszaesés megelőzése

Szorongás és lelki szenvedéseBármikor?k oldása

Az agy szürkeállományát növeli

A központi idegrendszer integrációs tevékenységét támogatja.


Bárkinek? Bármikor?

A mindfulness és a tudatos jelenléten alapuló technikák elképesztő népszerűségre tettek szert az utóbbi 40 év folyamán, és méltán, megszámlálhatatlanul sok vizsgálat bizonyítja ezek jótékonyságát különféle embercsoportok, betegcsoportok körében is. A mindfulness meditáció kedvező hatásai közismertek, mint pl a gondolatokkal és érzelmekkel kapcsolatos megnövegkedett tudatosság, nagyobb nyugalom és jóllét érzés,  és általában a testi-lelki szenvedés csökkentése, ld fent. 

Úgy tisztességes azonban, ha a mindfulness esetleges buktatóiról is szólunk, melyek újabban kerülnek napvilágra és  amelyek arról árulkodnak, hogy életünknek nem minden pillanata ideális arra, hogy a mindfulness meditáció mélységeibe belevessük magunkat. Az, hogy valaki pontosan milyen tapasztalatokat él át, azok milyen hatással vannak rá és mi bizonyul nehéznek, egy sor személyes, kapcsolati és környezeti tényező függvénye. Emiatt azt javasoljuk, hogy aki traumatikus élménytől szenved, súlyos veszteséget él át, lelki krízisben van, először inkább egyéni konzultációt vagy pszichoterápiát vegyen igénybe és csak a nehéz élethelyzet feldolgozása után induljon felfedezőútra a mindfulness világába - tapasztalt mindfulness tanár vezetésével. Fotó: Pixabay

Amikor a meditáció szükségletté válik

A rendszeresen végzett mindfulness meditáció eredményeként egyszer csak azt vehetjük észre, hogy már nem tudjuk nélkülözni a meditáció gyakorlásából eredeztethető lelki stabilitást, rugalmasságot és a derűs szemlélődés képességét. Együttérzővé és elfogadóbbá válunk önmagunkkal szemben, toleránsabbá mások irányába, és nem akarunk majd lejjebb adni a lelki jóllétnek e színvonalából. Ráébredhetünk arra, hogy szükségletünkké vált a rendszeres érzelmi tisztulás, hogy újra visszatérhessünk belső erőforrásunkhoz, és már alig várjuk, hogy újra a meditáció állapotában lehessünk. 

Fotó: Havasi Gábor
Fotó: Havasi Gábor


Kérdésed, észrevételed van?

Kérjük írj nekünk az info@mindfulpecs.hu címre:)

Kövess minket a Facebookon is: https://www.facebook.com/mindfulpecs/