MINDFULNESS ALAPÚ KOGNITÍV TERÁPIA 

Fotó fent: Pixabay

Ez a terápiás módszer ötvözi a "tudatos jelenlét" több évezredes, buddhista gyökerű hagyományát a kognitív terápiás vívmányokkal, voltaképpen hidat épít a mentális egészség helyreállításának keleti és nyugati felfogásai közé. Mark Williams, Zindel Segal és John Teasdale professzorok dolgozták ki az MBCT-t az ezredforduló idején Oxfordban, elsősorban depresszióra hajlamos betegek számára, a visszaesés megelőzésére. Azóta számos vizsgálat igazolta, hogy a mentális betegségek széles spektrumában hatékony gyógyír lehet, illetve hogy egészséges emberek számára is fejlődési lehetőséget nyújt. 

Azt már értem, mi a mindfulness, de mi az a kognitív terápia?

Fotó: Shutterstock
Fotó: Shutterstock

A kognitív terápia azon az elméleten alapul, hogy érzelmi állapotunkat és viselkedésünket nagymértékben meghatározza az, hogy hogyan értelmezzük és képezzük le magunkban a világot (milyen sémáink vannak a világról). Az egészséges és kóros magatartás az információfeldolgozási folyamat eredménye. A kognitív iskola szerint a pszichés zavarok, például a depresszió a torzult információfeldolgozás, vagyis hibás gondolatok és hiedelmek következményei. Ezeket a gondolkodási sémákat kell "kijavítani" ahhoz, hogy az ember pontosabban észlelje az eseményeket, és érzelmi állapota javuljon. A kognitív terápia a gyakorlatát Aaron T Beck (1921-)amerikai neurológus, pszichoterapeuta dolgozta ki.

A mindfulness  a megéléseink minőségét hangolja át az éber tudatosság,  jelenlét és az ítélkezésmentesség irányába.

Az MBCT hidat képez a kétféle felfogás közé, esszenciáját a Békesség imája is magában hordozza. 

"Istenem, adj lelki békét,annak elfogadására, amin változtatni nem tudok, 

bátorságot, hogy változtassak, amin tudok, 

és bölcsességet, hogy felismerjem a különbséget."

Fotó fent: Pixabay

Miben segít az MBCT pontosan? 

Bizonyára sokan átéltük már, hogy látszólag a semmiből vagy egy ártatlan inger hatására eszünkbe jutott valami, és rövid asszociációs lánc, gondolatfüzér eredményeként egy mentális dráma kellős közepén találtuk magunkat felzaklatva. 

Az MBCT abban segít, hogy az életünket pillanatról pillanatra megéljük, és ne csak hagyjuk, hogy elszaladjon mellettünk, miközben az elménk állandóan jelen nem lévő dolgokkal van elfoglalva, vagy automatizmusaiban tévelyeg öntudatlanul.

A visszatérő, fejlődésünket akadályozó gondolatmintázataink felismerésében és meghaladásában is útmutatást ad.

Ha meguntuk, hogy gondolataink és érzelmeink rabszolgái vagyunk és végre szeretnénk szabadon élvezni magát az életet, ebben a mindfulness gyakorlása segíteni tud.

Ha hatékonyabb ellenőrzést szeretnénk gyakorolni gondolataink, érzelmi állapotaink, voltaképpen elménk működése felett, az MBCT ebben támogatást nyújthat. 


Kinek ajánljuk ezt a módszert?

Aki aktív átélője szeretne lenni saját életének, nem pedig passzív elszenvedője.

Aki kíváncsi a pillanat örökkévalóságának élményére.

Aki szeretne elfogadóbban viszonyulni önmagához, a helyzetéhez és a külvilághoz.

Aki gyakran küzd visszatérően kínzó gondolatokkal, amelyek lelki nyugalmát háborgatják.

Aki békésebb, örömteli elmét szeretne.

Aki volt már depressziós, és szeretne megelőzni egy újabb depressziós epizódot.

Aki amennyiben pszichiátriai kezelés alatt áll, orvosa vagy pszichológusa jóváhagyja részvételét az MBCT csoportban.

Aki a fentiek megvalósulása érdekében rendszeres, napi 50-60 perces mindfulness gyakorlást is be tud építeni az életébe, vagyis aki a változás iránti szándékát tettekben is kész megnyilvánítani.

Kinek   NEM  ajánljuk ezt a módszert?

Aki aktuálisan súlyos fizikai vagy lelki krízisben, mély depresszióban van. Ebben az esetben előbb pszichoterápiás, esetleg pszichiátriai segítséget érdemes kérnie.

Aki nem tudja vállalni, hogy a tanfolyam időszaka alatt tartózkodjon tudatmódosító szerek (drog, alkohol, stb) használatától. 

Aki - bár érdekli a módszer - jelenleg nem tudna 8 héten át napi 50 percet gyakorolni, mert jelenleg túl zsúfolt az élete, nincsenek meg a feltételek hozzá stb.

Ezekben az esetekben a helyzet megoldódása után érdemes új csoporthoz csatlakoznia.


Hogyan épül fel a tanfolyam?

8 hetes tréning, heti egyszeri 2 órás (120 perc) időtartamú találkozásokból álló csoportfoglalkozás.  

A tréning folyamán a 6 és 7. alkalom között egy hétvégi napon "csendes napot" tartunk.

A foglalkozások közötti időszakban minden nap gyakorolni szükséges a tanultakat.

Jelenleg, a COVID helyzetre tekintettel online, ZOOMos alkalmazáson keresztül tartjuk a csoportokat. Ennek  egyik előnye, hogy másik városból, vagy akár külföldről is csatlakozhatsz a tanfolyamhoz.

Jelentkezni szeretnék a következő csoportra!


Mitől függ a siker?

Nyugati értékrendünk azt közvetíti, hogy a testi higiéniánkra, fizikai szépségünkre sok energiát, pénzt és időt fordítsunk, gondoljunk csak a reggeli készülődés időtartamára és a különféle tisztító-szépítő kenceficék mennyiségére, amelyekkel napi szinten érintkezünk.

Az elménk sem tisztul, nem is szépül meg magától

pedig az elménk rendezettsége is előfeltétele a jó közérzetünknek és egészségünknek. Egészségünk tudatos megőrzéséhez vagy helyreállításához mentálhigiéniánk rendszeres karbantartása is hozzátartozik.

Az MBCT megközelítés eredményessége teljes mértékben a gyakorlónak azon a hajlandóságán múlik, hogy otthoni gyakorlásokat végezzen az ülések között. Ez az otthoni gyakorlás legalább 50 percet vesz igénybe naponta, egy hétből 6 napon, és 8 héten keresztül, és olyan feladatokat foglal magában, amilyen a meditációk és más relaxációs vagy mozgásos gyakorlatok hangfelvétel alapján történő elvégzése, rövid önismereti feladatok végrehajtása stb. 

Elismerjük, hogy ez gyakran nagyon nehéz, hogy ennyi időt kiszakíts valamire az életedből, ami egyébként is nagyon zsúfolt és tele van elfoglaltságokkal. Azonban ez az elkötelezettség az otthoni gyakorlás iránt esszenciális része a tanfolyami részvételnek és annak, hogy valóban hasznát vedd  a tanultaknak. Ha úgy érzed, hogy nem tudod vállalni ezt a kötelezettséget, akkor jobb, ha nem kezded el most a tanfolyamot. Ellenben ha érdeklődésed a fentiek elolvasása után is töretlen, akkor a jelentkezésedet illetve kérdéseidet az alábbi címen írhatod meg:


Jelentkezni szeretnék a következő tanfolyamra!

A Tanfolyam Általános Szerződési Feltételeit itt töltheted le, tekintheted meg, 

jelentkezés esetén ennek elfogadása szükséges:

Általános szerződési feltételek

rjük jelentkezési szándékodat az info@mindfulpecs.hu címre írd meg!

Megtalálsz minket a Facebookon is: https://www.facebook.com/mindfulpecs/